Відкриття ринку землі для юридичних осіб в Україні на початку 2024 року спричинило суттєві зміни, зокрема у цінах на землю. Цей другий етап земельної реформи викликав стурбованість серед фермерів, оскільки спричинив швидке зростання цін. Про це пише "hyser".

Раніше максимальний розмір землі, якою могла володіти одна людина, обмежувався 100 га. Проте з новими реформами цей ліміт різко збільшився до 10 000 гектарів, що дозволяє юридичним особам набувати набагато більших ділянок землі.

В результаті середня вартість землі зросла на 13,3%, склавши близько 41,6 тисяч гривень за гектар, свідчать дані КФБ "Агроцентр". Це найбільше зростання цін з моменту створення ринку землі в Україні ще в липні 2021 року.

Аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Роман Нейтер зазначив, що січневе зростання цін збереглося, що вказує на системні зміни. Значно розширилася і площа угод із землею, збільшившись на 50-60% порівняно з попереднім роком.

Українська земля: скрін з відео
Українська земля: скрін з відео

Однак зростання цін на землю та приплив юридичних осіб на ринок викликали стурбованість серед дрібних фермерів. Вони побоюються, що великі агрохолдинги домінуватимуть на ринку, залишивши їх у невигідному становищі. Вже в січні операції за участю юросіб склали близько 10% від загального обсягу угод, а в лютому їхня частка зросла до 15-16%.

Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради, також висловив занепокоєння щодо потенційного впливу на малий та середній бізнес.

"Великі підприємства, які мають значні фінансові ресурси, зможуть досить швидко зайти на ринок. У той же час малий і середній бізнес перебуватиме в глибокій кризі, для виходу з якої йому знадобляться роки", - сказав він.

Нагадаємо, пенсії порахують за однією формулою: кому виплатять під 10 тисяч на місяць

Раніше «Українці» писали, рекордний урожай перцю вам точно забезпечений: виросте солодким, великим та м'ясистим

Як повідомляли «Українці», де треба посадити троянди на дачі, щоб вони довго та красиво цвіли: вам заздрити всі сусіди