Ціни на олію на світовому ринку зростають, при цьому вартість сировини для її виробництва вже зросла майже на 5%. Ця тенденція сприяє експорту олії за кордон, а також може призвести до зростання цін всередині України, оскільки виробникам вигідніше продавати товар на внутрішньому ринку.

За даними Всеукраїнської аграрної ради (ВАР), темпи експорту олії з України прискорилися. Зокрема, у травні українські експортери законтрактували 620 тонн соняшникової олії. Однак у липні та серпні ця цифра може суттєво знизитися.

Через такий високий попит закупівельна ціна соняшнику в Україні вже перевищила 18 000 гривень за тонну, коливаючись у межах 18 100-18 200 гривень. До кінця тижня чи початку наступного очікується подальше підвищення цін на рівні 19 тисяч гривень за тонну, зростання на 4,2-4,7%.

ВАР виділив два основні фактори, що сприяють зростанню цін на соняшник:

Війна в Україні суттєво обмежила постачання вітчизняної соняшникової олії.

соняшникова олія
соняшникова олія

Відкриття портів у березні та лютому призвело до значного скорочення запасів соняшнику.

Основними світовими виробниками олії є Росія та Україна. РФ експортує більшу частину своєї соняшникової олії до Китаю, тоді як інші країни звертаються до України, де поставки обмежені. Це призводить до зростання цін на олію, як кажуть експерти.

Крім того, запаси соняшнику на заводах скоротилися, що спонукало виробників купувати його за високими цінами. Незважаючи на це, переробні підприємства працюють з мінімальним прибутком в очікуванні нового олійного сезону.

"Поточні ціни часто приносять заводам мінімальний прибуток або навіть збитки, але їхня головна мета - підтримувати роботу до початку сезону ріпаку, коли на переробку надійде новий урожай", - заявили аграрії.

Нагадаємо, тяжкі зміни вже тут: єдиного тарифу на електроенергію більше не буде

Раніше «Українці» писали, "Подивитися, облизати та піти": необхідні для життя продукти різко підняли в ціні

Як повідомляли «Українці», як відмовитися від солодкого: чому ми не можемо від нього втриматись і як із цим впоратися