Повідомляється, що якщо ви маєте заборгованість за комунальні послуги, вам може загрожувати відключення послуг, а також пені та штрафи. Відомий експерт Сергій Коробкін пролив світло на це питання, наголосивши на посиленні заходів, які уряд вживає проти економічно вразливих верств населення.

«А якщо ви ці штрафи не погашатимете, то подальші санкції будуть ще жорстокішими», – написав він.

Коробкін зазначає, що хоча раніше військовий стан захищав громадян від відповідальності за борги за комунальні послуги, зараз цей захист скасовано.

Таке рішення Кабмін ухвалив 29 грудня 2023 року постановою 1405, зосередивши увагу на оплаті житлово-комунальних послуг.

«На час воєнного стану карати людей за комунальні борги було заборонено, але тепер цю заборону було знято.

Відповідне рішення Кабмін ухвалив під Новий рік 29 грудня 23 року – Постанова 1405 щодо оплати житлово-комунальних послуг».

Примітно, що винятки зроблено для зон активних бойових дій, де мешканці не зобов'язані платити за комунальні послуги.

Експерт наголошує, що навіть у звільнених районах мешканці можуть, як і раніше, платити за комунальні послуги, навіть якщо ними не користуються. Він наводить приклад будинків у відносно безпечних містах, звідки поїхали сім'ї, наголошуючи на фінансовому тягарі тих, хто не може покрити витрати на комунальні послуги у важкі часи.

"А щодо житла, яке знаходиться на окупованих територіях, то за нього комуналку можна взагалі не платити.

Ну, було б дуже дивно, якби й тут мали платити.

Ну, наприклад, Вінницяобленерго вже попередила, що згідно з рішенням уряду тепер дозволено відключати побутових споживачів, які мають та не сплачують заборгованість за електроенергію", - каже експерт.

Незважаючи на можливість переговорів про реструктуризацію боргу, Коробкін підкреслює заборону, що зберігається, на накладення штрафів і відключення комунальних послуг у регіонах, постраждалих або схильних до військових дій.

"Разом з тим, дотепер заборонено стягувати штрафи та припиняти надання комунальних послуг мешканцям на територіях, на яких ведуться бойові дії, територіях можливих бойових дій", - сказав він.

Міністерство реінтеграції постійно оновлює перелік таких територій.

Ще він додав: "Важливо, що цей перелік постійно оновлюється, і слід слідкувати за цим.

Допустимо ваше село давно деблокували та викреслили з переліку, але ви поки що не повертаєтеся, не користуєтеся там водою, світлом, газом. Але комунальники начебто обслуговують прибудинкову територію, підтримують газо-, світло-, тепло-, водопостачання, підведення, відведення".

Також Сергій Коробкін навів приклад: "Напевно, знаєте, як зараз відбувається – усі будинки вимкнув у себе для економії, а платіжка все одно надходить. Бо труба додому підключена і під'їздом йде тепло і потрібно обслуговувати цю трубу. І все одно якась сума нараховується. А згодом сюрпризом з'являються борги. Те саме може бути з тими, хто має житло у відносно безпечному місті в Україні, але родина при цьому поїхала, наприклад, за кордон. Ну і вже я не говорю про тих, хто нікуди не поїхав, але фізично немає грошей і можливості в цей скрутний час платити за комуналку".

Нова постанова передбачає, що у разі відсутності споживача за місцем проживання більше 30 днів він повинен повідомити про це постачальників комунальних послуг та надати документальні підтвердження, оновлюючи цю інформацію кожні шість місяців, щоб уникнути нарахування боргів та відсотків. Крім того, ухвала відновлює можливість стягнення заборгованості законним шляхом.

"А якщо вас немає вдома тривалий період, то таку інформацію потрібно оновлювати кожні півроку. Інакше борги нараховуватимуть, а відсотки зростатимуть. Також тепер відновлено можливість стягувати борги в судовому порядку", - каже експерт, як повідомляє видання «hvylya».

Коробкін згадує попереднє рішення, що зобов'язує банки заморожувати рахунки у відповідь виконавчого листа. Невиконання судових рішень або сплата штрафів може призвести до серйозних обмежень, таких як неможливість продати або купити нерухомість, залишити країну, використовувати транспортний засіб або відкрити банківський рахунок. Несумлінні фізичні особи також включаються до Єдиного реєстру боржників.

"Норма тоді зачепила людей зі старими боргами. Розблокувати та витрачати з таких карток людині дозволялося, у кращому разі, дві мінімальні зарплати, що дорівнювало на 23 рік 13 400 грн. І ось буквально напередодні нової ухвали від Кабміну, наприкінці грудня, також надійшло нагадування від Міністерства юстиції.

Там розповіли, що може статися з тими, хто не виконує рішення суду або не сплачує будь-якого штрафу, не сплачує, наприклад, аліменти".

На закінчення Сергій Коробкін наголошує на винятковій важливості своєчасної оплати комунальних послуг. Невиконання цієї вимоги не лише призводить до відключення комунальних послуг, а й накопичує борги із відсотками, що потенційно обмежує різноманітні фінансові операції.

Він наголосив, що за таких обставин держава може заборонити українцям:

Продати чи купити майно.

Виїхати з країни.

Користуватись своїм транспортним засобом.

Відкрити рахунок в банку.

Крім того, таких людей автоматично вносять до Єдиного реєстру боржників.

А подивитися, чи є ви у цьому реєстрі можна на сайті Міністерства юстиції чи у додатку дію.

"Отже, як висновок, комуналка – понад усе. Не заплатиш за неї вчасно, тебе не просто позбавлять комунальних послуг, а ще й нарахують борги із відсотками. Але навіть можуть заблокувати будь-які грошові виплати. Виходить так, що якщо не розрахуєшся за комуналку, то потім не зможе взагалі заплатити за щось", - підсумував Сергій Коробкін.

Нагадаємо, частину пенсіонерів повністю звільнили від сплати комуналки: кого внесли до списку

Раніше «Українці» повідомляли, ви сильно розлютитеся: в Україні подорожчало опалення з 1 січня. Платежі захочеться спалити

Як повідомляли «Українці», перевірять кожного: українців позбавлятимуть основних виплат – уже почалося