За словами аналітика Українського клубу аграрного бізнесу Світлани Литвин, зростання цін на крупи в Україні, зокрема на гречку, можна пояснити кількома факторами, зокрема змінами у виробництві зерна та динамікою ринку.

Раніше українські виробники продавали зерно не лише всередині країни, а й у сусідні країни, такі як Росія, Білорусь та Казахстан. Проте з різних причин, у тому числі через повномасштабну війну, зерно зараз реалізується переважно на внутрішньому ринку. Ця зміна вплинула на доступність та ціни на крупу.

Ціна на гречку, популярне зерно серед українців, залишається низькою, навіть нижчою за собівартість виробництва. Це спричинило скорочення посівних площ гречки в Україні, оскільки виробники вважають вирощування цієї культури економічно недоцільним.

Ціни на гречку в Україні
Ціни на гречку в Україні

Також на коливання цін на гречку також впливає динаміка ринку, така як попит та пропозиція. У роки, коли врожаю недостатньо задоволення внутрішнього попиту, ціни мають тенденцію зростати. І навпаки, коли є надлишок, ціни можуть знизитись.

Наприклад, у 2022 році ціни на популярну крупу різко зросли через нижчий, ніж очікувалося, врожай, що призвело до дефіциту зерна та зростання цін. Навпаки, 2023 року більший урожай призвів до зниження цін. Проте 2024 року очікується скорочення валового збору, що призведе до потенційного зростання цін знову.

Нагадаємо, щоб на ринку не підсунули гидоту: як перевірити, наскільки якісний сир вам продають

Раніше «Українці» писали, терміново робіть запаси: цей продукт буде стояти по 400 гривень за кіло

Як повідомляли «Українці», цей аромат розійдеться всім під'їздом: секрет приготування кави від турецьких господинь