У столиці Гаїті, країни, розташованої на карибських островах, сталася масштабна втеча з місцевої в'язниці. Злочинні угруповання здійснили напад на національну тюрьму та звільнили майже чотири тисячі ув'язнених. Ця подія відбулася у суботу ввечері, лише через два дні після того, як прем'єр-міністр Гаїті вирушив до Кенії з метою обговорення розміщення на острові міжнародних сил для боротьби з розгулом бандитизму. Водночас, відомий лідер банди під прізвиськом Барбекю виступив з військовими погрозами на адресу прем'єра.

За повідомленням від неділі, коли про штурм стало відомо широкій громадськості, представники міжнародних новинних агентств відвідали місце подій. За інформацією AFP, біля воріт в'язниці було виявлено понад десяток тіл, тоді як Reuter повідомляє про трьох ув'язнених, чиї тіла лежали у дворі закладу.

Офіційні особи Гаїті заявили, що поліція намагалася відбити атаки не лише на цю тюрьму, але й на іншу, Круа-де-Буке. Точна кількість утікачів із другої в'язниці поки що не уточнюється, але в першій, за офіційним списком, перебувало близько 3800 людей, з яких у камерах залишилися лише 99 осіб. За словами представника в'язничного персоналу, ці ув'язнені вирішили залишитися в камерах, аби уникнути потрапляння під кулі.

Банди взяли штурмом в'язницю, звільнівши 4000 злочинців
Банди взяли штурмом в'язницю, звільнівши 4000 злочинців

Серед тих, хто залишився, були колишні колумбійські солдати, засуджені за причетність до вбивства президента Гаїті Жовенеля Моїза в липні 2021 року.

Після цього вбивства Гаїті, яка є найбіднішою країною Америки, охопила хвиля анархії та бандитизму. Банди взяли під контроль до 80% столиці, Порт-о-Пренс, а минулого року в цій країні з населенням 11 мільйонів було вбито майже 8,5 тисячі людей.

Минулого року Кенія запропонувала очолити міжнародний воєнізований контингент для придушення гаїтянських банд і відправити туди тисячу поліцейських. Ще дві тисячі солдатів готова була надати Бенін, а фінансування цієї операції мали взяти на себе Сполучені Штати.

Верховний суд Кенії тимчасово зупинив виконання рішення уряду щодо Гаїті, тож гаїтянський прем'єр Аріель Анрі у четвер вирушив до Найробі, аби врятувати угоду.

З четверга поліції Гаїті неодноразово доводилося вступати в бій з бандами.

Того ж дня лідер однієї з банд, колишній поліцейський Джиммі Шеризьє, відомий як Барбекю, заявив про об'єднання всіх банд столиці та провінції з метою повалення Анрі.

«Країною ніхто не керує, лідера немає, населення голодує, люди бояться виходити на вулицю. Народ втомився і більше не може терпіти», - заявив Барбекю.

Банди взяли штурмом в'язницю, звільнівши 4000 злочинців
Банди взяли штурмом в'язницю, звільнівши 4000 злочинців

З того часу до моменту штурму в'язниць відбулося декілька збройних зіткнень, внаслідок яких четверо поліцейських було вбито, а п'ятеро отримали поранення. Бандити також атакували аеропорт, що призвело до скасування численних рейсів. Крім того, кілька студентів були на короткий час взяті в заручники, один із них отримав поранення.

Цей напад на в'язницю в Гаїті став черговим свідченням гострої кризи безпеки, що охопила країну. Влада Гаїті та міжнародні партнери продовжують шукати шляхи для стабілізації ситуації та боротьби з розповсюдженням бандитизму, який ставить під загрозу життя та безпеку мільйонів громадян.

Насильство та анархія, що охопили Гаїті після вбивства президента Жовенеля Моїза, лише поглиблюють гуманітарну кризу в країні, що вже страждає від високого рівня бідності та нестачі основних ресурсів. Міжнародна спільнота продовжує закликати до спільних дій для відновлення порядку та допомоги населенню Гаїті в цей важкий час.