Світові ціни на каву швидко зростають: ціни на арабіку вже зросли на 20%, досягнувши небаченого рівня за останні сім років. Ця тенденція, як пише «ТСН», торкається і українського ринку кави.

Богдан Духницький, провідний науковий співробітник Інституту аграрної економіки, пов'язує зростання цін на ароматну каву в Україні із глобальним зростанням цін на каву. Чинниками, що сприяють цьому, є несприятливі погодні умови та низькі врожаї у провідних країнах-виробниках кави, таких як Бразилія, Колумбія, В'єтнам та Індонезія.

Оскільки Україна значною мірою залежить від імпортної кави, глобальні тенденції впливають на місцевий продовольчий ринок.

Вікторія Скорбота, регіональний директор дослідницької компанії 4Service Group, зазначає, що на ринку кави позначаються збої в глобальних ланцюжках поставок, зокрема, брак контейнерів для перевезення кавових зерен. Виробники та обжарювачі часто розташовані в різних країнах, що ускладнює логістику.

Крім того, на ситуацію впливають внутрішні проблеми у країнах-експортерах, такі як громадянські заворушення в Ефіопії та зростання випадків захворювання на COVID-19 у В'єтнамі.

Повномасштабна війна в Україні ще більше посилила проблеми, порушивши логістичні ланцюжки та збільшивши вартість доставки. Під час повномасштабного вторгнення стався значний стрибок цін на каву, що призвело до збільшення середньої вартості чашки еспресо в країні з 20 до 28 гривень 2022 року.

кава
кава

Аналітики зазначають, що вартість чашки кави варіюється в різних містах України, причому найдорожча — в Одесі (36 грн), Донецьку (35 грн) та Харкові (32 грн). З іншого боку, найнижчі ціни у Хмельницькому (21 гривня), Сумах (23 гривні), Житомирі та Вінниці (24 гривні).

Тенденція зростання ціни кави не обмежується кав'ярнями; ціни на різні марки кави на полицях вітчизняних супермаркетів також зростають.

В Інституті аграрної економіки вважають, що зараз ситуація на українському ринку кави не критична. Кава, будучи продуктом із відносно тривалим терміном зберігання, може зберігатися на складах. Проте обмежений список країн, де вона вирощується, означає, що будь-які збої у системі виробництва-доставки можуть суттєво вплинути на весь ринок.

Духницький зазначає, що зараз дорогоцінні кавові зерна продаються за найвищими цінами за останнє десятиліття, і прогнози вказують на подальше зростання цін у найближчі місяці.

Поєднання зростання споживання порівняно з виробництвом за останні два сезони та помітного скорочення запасів кави сприяє такому прогнозу.

Нагадаємо, що з вами буде, якщо відмовитись від кави: це вразить свідомість кожного

Раніше «Українці» писали, матчі замість кави: головні плюси та відмінності "модного" напою

Як повідомляли «Українці», здоров'я, як у 20 років: фрукти, які покращують роботу серця та судин