Проект закону українського уряду про мобілізацію наразі перебуває на розгляді у Верховній Раді, де обговорюються його недоліки та корупційні ризики.

Цю публікацію розмістили на сайті «rbc»

Комітет із соціальної політики рекомендує завершити проект, закликаючи ухвалити окремий закон про звільнення призовників.

Антикорупційний комітет виявляє корупційні ризики та пропонує покращення в окремих сферах, включаючи роль органів місцевого самоврядування, критерії включення призовників до реєстру боржників, а також дискреційні повноваження комісій з надання відстрочок.

"Рішення Комітету не означає, що члени Комітету виступають проти вдосконалення процедури мобілізації. Навпаки. Мобілізація має бути справедливою, передбачуваною – і без корупційних дірок", - заявила голова комітету Анастасія Радина.

Верховна Рада розглядає три варіанти подальшого розвитку законопроекту. Спірними питаннями є заходи громадян за кордоном, економічні обмеження та умови демобілізації. Пропонований документ не включатиме призовні лотереї, мобілізацію жінок і податки на майно.

"Питань, які потребують ретельного доопрацювання, у законопроекті значно більше. Насамперед - щодо подолання корупції у ВЛК та МСЕК. Доопрацювати потрібно й процедури підтвердження інших обставин, які є підставою для відстрочення мобілізації. Детальний висновок антикорупційної експертизи до законопроекту з мобілізації буде оприлюднено на сайті ВРУ", - підсумувала Радіна.

Голова Комітету національної безпеки наголошує на необхідності суттєвих змін і пропонує три варіанти: рекомендувати прийняття з пропозиціями комітету у першому читанні, створити зведений комітетський варіант або направити законопроект на доопрацювання до Кабінету Міністрів та міністерство оборони.

Обговорення включають баланс конституційних прав громадян та заходів щодо задоволення мобілізаційних потреб. Очікуються суттєві зміни під час парламентського розгляду, і комітет має намір найближчим часом ухвалити остаточне рішення щодо законопроекту.

За словами заступника голови комітету ВР з питань нацбезпеки, Єгора Черньова, частина механізмів, які Міноборони разом із Генштабом внесли до законопроекту, є спірною. Зокрема, одне із спірних питань стосується того, що робити з чоловіками за кордоном.

Також спірним питанням є економічні обмеження.

Ще, за словами Черньова, комітет пропонує ввести окремі терміни демобілізації для тих, хто служив у тилу і був на "нулі".

Важливо відзначити, що урядовець наголосив, що у документі НЕ буде: варіантів лотереї для призову на військову службу, мобілізації жінок, майнового цензу.

Верховна Рада очікує суттєвих змін у законопроекті №10378 про мобілізацію. Під час обговорень у комітеті голова Олександр Завітневич наголосив на необхідності балансу між конституційними правами громадян та запропонованими у законопроекті заходами щодо вирішення мобілізаційних потреб.

Комітет обговорив ці питання з високопоставленими військовими та представниками профільних міністерств, приділивши особливу увагу поповненню бойових підрозділів, фінансовій підтримці та ресурсним можливостям.

"На всіх засіданнях була робоча атмосфера, були гарячі дискусії, обмін різними аргументами, іноді емоційно. Насамперед це стосувалося пошуку балансу між конституційними правами громадян та запропонованими у законопроекті заходами для вирішення завдань мобілізації, які ці права обмежують", - розповів Завітневич.

Він прогнозує суттєві зміни деяких норм законопроекту під час розгляду парламентом.

"Прогнозую, що окремі норми законопроекту зазнають суттєвих змін під час розгляду в парламенті. Ну а фінальне рішення комітету щодо законопроекту плануємо ухвалити у вівторок (9 січня, - ред.)", - підсумував Завітневич.

Сьогодні у Верховній Раді зареєстровано п'ять варіантів законопроекту про мобілізацію, повідомив народний депутат Ярослав Железняк на своєму Telegram-каналі.

У ВР зареєстровано п'ять версій законопроекту про мобілізацію
У ВР зареєстровано п'ять версій законопроекту про мобілізацію

"Сьогодні термін подання альтернативних законопроектів закінчився, тому, напевно, це весь перелік. Плюс, згідно з регламентом, із сьогоднішнього дня можна вже починати розглядати закон. Як мінімум на Комітеті", - повідомив він.

Наразі спікер веде закрите обговорення законопроекту з фракціями, а на 10:00 заплановано ухвалення рішення щодо законопроекту Комітетом з оборони.

Ці події свідчать про продовження дискусій та обговорень щодо змісту та можливих поправок до мобілізаційного законодавства.

Нагадаємо, рік Дракона принесе гроші, удачу та успіх: 5 представників китайського гороскопу "потонуть" у дарунки цієї зими

Раніше «Українці» повідомляли, важливо знати під час мобілізації: чи реально влаштуватися на роботу без військового квитка

Як повідомляли «Українці», в Україні радикально візьмуться за боржників і жорстко каратимуть: "Зовсім уже ох*їли"